7-12

Sana güveniyorum, öyleyse yok musun?

İhtiyar Pastacı ve Kırmızı Kedileri, bir solukta okunan kısacık, leziz bir öykü.

O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler ve çekip gittiler…

,

Bu kitaplar, atların nasıl hayvanlar olduklarını, neye ihtiyaç duyduklarını, neler yaşayabileceklerini yalın ve samimi bir dille anlatıyor çocuklara...

Dedektif mi doğulur, yoksa sonradan mı olunur?

Kaç çocuk bu kitabı okuduktan sonra dedektif olmak ister? Ayrıca dedektiflik, Türkiye’de ne kadar iş yapar? Ve bu memleketten kaç Sherlock Holmes çıkar?

Çok acayip bir amca ve arkadaşı zebra!

Hikayede bir amca var ki, evlere şenlik. Aslını isterseniz tam bir palavracı! İşte bu yüzden, şahane biri.

Her şey bir gecede oldu: Piranalarla Yüzen Çocuk

Bir çocuğun geçirdiği inanılmaz evrimi, aslında önce iç dünyasında sonra hayatında yarattığı devrimi anlatıyor “Piranalarla Yüzen Çocuk”. Sahip olduğu ama daha önce hiç fark etmediği gücü ve sevgiyi keşfediyor Stanley Potts.

Söyle bakalım, büyümeden önce ne yaptın?

Dokumacılıktan fen deneylerine, yemek tariflerinden origamiye kadar birçok etkinliğin yapılışını maddeler halinde ve gayet anlaşılır bir dille anlatan kitap, renkli ve açıklayıcı görsellerle desteklenmiş. 101 etkinlikten kaçını yapabileceksiniz bakalım...

Hayvanlar Takımı ve Aziz Nesin’e özlem…

''Bilimsel araştırmalara göre, suçluların yüzde sekseninin, çocukluklarında hayvanlara eziyet edenler arasından çıktığı anlaşılmıştır. Öyleyse, topluma yararlı kişiler olarak yetişmeleri için, çocuklarımıza hayvan sevmeyi, hayvanlara sevecen davranmayı öğretmeliyiz.'' Aziz Nesin

Hırsız avcıları Dixie ve Percy, İhtişam Oteli’nde!

“Dixie ve Percy ile Son Sürat” kitabıyla tanımıştık onları. Birbirlerinin yanından hiç ayrılmayan iki yakın dost, iki tatlı köpeğin maceraları, son sürat devam ediyor gerçekten.

Herkesin hayatı, değerli bir yaşam öyküsüdür!

Bu kitap sayesinde çocuklar kendi kişisel tarihlerini oluşturabilir ya da yakınındakilerin hayatlarına daha çok ilgi gösterip, farklı kişiliklerin hayatlarını yakından tanımaya heves edebilirler.

Elimizde dürbün, Bizim Kuşlar’ın peşinde…

Çocuklar sadece balkona konan serçeyi ya da güvercini değil; yeşilbaşları, leylekleri, yelkovanları ve ağaçkakanları da tanımalı. Bizim Kuşlar, bunun için var!

Başkası olmayan isteyen çocuk!

Bu nefis baba-oğul hikayesi, Ursula Wölfel'in 'eski toprak' kaleminden çıktığı için çok şanslıyız. Bir solukta okunan kitabı, okumayı öğrenen tüm çocuklar okumalı. Ve hikayeden ne anladıkları mutlaka sorulmalı.

Çocuk dediğin merak eder!

Serideki kitaplar, konusunda uzman yazarların bir sınıf dolusu öğrenciyle yaptığı sohbetin ürünü. Kimse alanı olmayan işe bulaşmıyor, herkes bildiği işi yapıyor ve soruları eksiksiz, kafada soru işareti bırakmayacak şekilde açıklıyor. Süper eğlenceli bir bilimsel sohbet havasında akıp giden seri, yetişkinler için de harika bir okuma önerisi.

Bir ördeğin ve umudun peşinde…

,

Hong Kong’dan yola çıkan bir yük gemisi, Kuzey Pasifik Okyanusu’nda fırtına sonucu battı. Gemi, çocukların banyo yaparken oynamaya bayıldığı sarı, plastik ördeklerden taşıyordu. Yaklaşık 30 bin ördek, içlerinde durdukları yumurtalarla okyanusa saçıldı. Oyuncaklar, 15 yıl 5 ay boyunca yolculuk yaptı. Bilimsel araştırmaların konusu olan oyuncaklar, birçok çocuk kitabına da kaçınılmaz biçimde esin kaynağı oldu. “Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu’’, işte bu esinlenme sonucu kaleme alınan kitaplardan biri.

Da Vinci ve Arcimboldo’yla randevumuz var!

,

Çocukları resim sanatıyla tanıştırmak için zekice kurgulanmış iki kitap: Biri Tevfik Taş imzası taşıyan Dünyanın En İlginç Yüzleri, diğeri Ruthie Knapp’ın yazdığı Mona Lisa’yı Kim Çaldı? Usta ressamların eserlerini çocuklarla buluşturmak için…

Çevreci bir ateş ejderhası

Kokosnuss, mini minnacık bir ateş ejderhası. İyi kalpli, arkadaş delisi ve sağlığına çok düşkün. Öyle her bulduğunu yemiyor; yulaf ezmesine hayır demiyor, hindistancevizli kurabiyeye bayılıyor ve çevreci.

Kuşlar kadar özgür

,

Bulut Kuş; evcil hayvan satan dükkanlarda kedi kopek satışı yasaklansa da kuş ve balık satışının devam edeceği duyurulduğunda yaşadığımız buruk sevincin simgesi olsun. Kuşlar -adı üzerinde, kuş- uçar! Kanadı olan uçarsa, kuşun kafeste ne işi var?

Yaz kızım! O gün yine kraliçeymişsin…

Masamın üzerinde bir süredir sırasını bekleyen bir çift kitap duruyor. Biri pembe biri mavi. Çocukları yazmaya teşvik etmek gibi güzel bir amaca hizmet etse de, kabul edilemez bir ayrımcılığa da götürüyor onları: Kızlar ve Erkekler İçin Yaratıcı Yazma!

Deniz, güneş, İgi ve ben…

Jenny Valentine’ın sevimli kahramanı İgi’nin başrolü seve seve oynadığı “İgi ve Ben” serisinin üçüncü kitabı da çıktı. İlk kitapta ne kadar hınzır, huysuz ve dediğim dedik bir kız olduğunu öğrendiğimiz İgi, ikinci kitapta altıncı yaşını kutlamıştı. Bu kez ailesiyle birlikte tatile çıkıyor. Üstelik karavanla!

Anne Kimdir?

Anne kimdir? Bizi doğuran mıdır, yoksa bakıp büyüten, bizimle gülüp bizimle ağlayan mı? Feyza Hepçilingirler, aynı mahallede yaşayan dört çocuğun, bir arkadaşlarının annesinin öz olmadığını öğrendiklerinde yaşadıklarını anlatıyor.

Bu ‘Diktatör’ bütün evlere girmeli!

Bir küçük diktatör… Kime nasıl hükmedeceğini şaşırmış. Her şeye sataşıyor; uçan kuşlara bile. ‘’Uç,’’ diyor saksağana, ‘’itişin kakışın,’’ diyor karıncalara. Sonra hızını alamıyor ‘‘SUSUN!’’ diye bağırıyor taşlara! Taşlar susuyor. Sanıyor ki kendi susturdu. ‘’Sürekli karar vermek güç iş,’’ diyerek bir çam ağacına yaslıyor sırtını. Her diktatör gibi, sinirden ve kibirden kafasını yeterince iyi çalıştıramıyor!

Bu kitabı okuyan Ay Tavşanı kadar muhteşem olsun!

Başınızı kaldırıp aya bakın. Dolunaysa, hani şu yusyuvarlak olan, tavşanınıza merhaba deyin. Eğer göremezseniz ya ayı temizliyordur örümcek bağlamasın diye ya da gardırobunuza girmiştir. Ivırlar ve zıvırlarla uğraşıyordur.

Broca Sokağı’nda neler oluyor?

Paris’te gerçekten var olan ama çok az kişinin bildiği Broca Sokağı çocuklarının eseri olan Broca Sokağı Hikayeleri, çocuk yaratıcılığının sonu olmadığının güzel bir örneği. Bugüne kadar 20’den fazla dile çevrilmiş ve tüm dünyada 1 milyondan fazla satış yapmış.

Gangnam Style dünyasında Mozart’la maceralar

,

Kanatlarıyla pır pır uçabilen Charlotte (Şarlıt değil Şarlotte), bir çan kulesinde çok şey öğreneceği müzikli bir gün geçirmek üzere yola çıkıyor. Kuleye vardığında onu karşılayan baykuştan 17 numaralı odanın anahtarını alıyor. Vay canına, ne muazzam bir gün geçireceğini henüz bilmiyor tabii!

Her gün dışarı çıkan çocuk

Her gün dışarı çıkan bir çocuk vardı. Ve baktığı ilk şeyde, dönüşüverirdi o nesneye...

Huysuz, tatlı ve sosyalist: Mary Poppins

Fantastik bir roman kahramanı olarak satır aralarında, belirgin olarak da hayvanlar üzerinden barış, dostluk ve sosyalizm mesajı veren Poppins’in Disney’in eline düşmesi üzücü. Biz Mary Poppins’i sadece kitaplardan hatırlamak için direneceğiz!

Ayı olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!

Ayı Olmayan Ayı, David Hume’un ‘yarın güneş doğmayacak’ önermesini hatırlatıyor. Yatılan her uykunun ertesinde her zamanki gibi uyanılamayabileceğine dair bir paranoya, korkunç bir şüphe gibi… İnsanoğlunun doğaya ve hayvanlara verdiği açık ve seçik zararın trajikomik hikayesi.

Özgür yunuslar: Denizlerden kitaplara…

4 Ekim vesilesiyle, birkaç satırı hayvan dostlara ayırmak ve ayrımcılık olsa da hayvanlar âleminin en zeki üyesi olan yunuslar hakkında yazılmış çocuk kitapların dan bahsetmek yerinde olacaktır diye düşündüm.

İyi ki doğdun Matilda!

Yıllar önce bir sahaftan aldığım YKY baskısı Matilda, belli ki çok tatlı bir kız çocuğuna hediye alınmış 1994’te. Hem de ilk baskı! Kim bilir hangi sebeplerden bu kitap ellerinden çıktı ailenin ve bana ulaştı.

Soru sormayan cevap bulamaz: Acaba Nasıl?

Masayı kurmaktan nasıl kurtuluruz? Nasıl böcek yenir? Fikirler nasıl oluşur? Horozlar ötmeleri gereken zamanı nasıl bilir? Bir insan nasıl delirir? Balıklar nasıl uyur? Sevgisiz nasıl yaşanır?

Balıkadamlarla dalmalı mı?

,

Astronot olmak isteyen postacı olur mu? Neden olmasın, Postacı Mümtaz Bey’in hayali buymuş işte. Kim inanır buna! İsteyen inansın isteyen inanmasın, çünkü hayal dediğimiz şey budur: Sadece bizim inandığımız, gerçekleşmesi zor ama düşünmesi güzel düşler…

Heinrich Böll’le zamanda yolculuk: Balık Tutma Dersi

,

Zamanlar üstü metinler, kaçınılmaz olarak kıymetini de beraberinde getiriyor. Yıllar sonra, başka biçimlerde, başka yerlerde yeniden karşınıza çıkabiliyor. Tıpkı Nobel ödüllü Heinrich Böll’ün efsane olmuş bir metninin, Bernard Friot’nun uyarlaması ve Emile Bravo’nun çizimleriyle yeniden hayat bulması gibi… Balık Tutma Dersi, açgözlü yaşamın peşine düşüp tüm değerlerini kaybedenlere tokat gibi inen bir hayat dersi aynı zamanda…

Aliş sünnet oluyor diye Maviş’in de gelin olması şart mı?

Kitabın 9. sayfasında; Maviş’in dedesi ona şöyle diyor: ‘Kızlar sünnet olmaz, gelin olur!’ Daha sonra Maviş’in gelin olması için büyümesi gerektiği ona anlatılmaya çalışılıyor ancak asıl önerme söylenmiştir artık: ‘Kızlar sünnet olmaz, gelin olur!’

Lumpi Lumpi: Mavi ejderhanın sırtında

Silvia Roncaglia’nın metinleriyle hayat bulan ve Roberta Luciani’nin çizimleriyle renklenen Lumpi Lumpi-Arkadaşım Ejderha serisi, Can Çocuk’un mutlaka okunması gereken yeni nesil kitaplarından.