3-7

Kuzuları yemiyoruz, seviyoruz!

Bir kuzu düşünün ki kendi kendini yemeye çalışıyor. Hedef kulakları. Nasıl mı? Nasıl olacak, işte böyle…

Bahçelerini süsleyen ahtapotlar, kalbimizi süsleyen şarkılar ve kitaplar var…

Beatles grubunun ünlü davulcusunun iki yıl önce yayımlanan “Octopus’s Garden” adlı kitabı Türkiye’de de Redhouse Kidz tarafından yayımlandı.

Nerede bu ormanlar?

İçinde fazla metin barındırmayan, güçlü ve etkili çizimlerden oluşan bir sessiz kitap Nerede Bu Fil? Gözümüzün önünde yok olan ormanların ve içinde yaşayan hayvanların sessiz çığlıkları gibi...

Kedi mi olsam, çiçek mi yoksa?

Ardı arkası kesilmeyen sorular ve uyumak istemeyen çocuklar... Tanıdık gelmiştir. Küçük kahramanımız Nil bir yandan soru sorma egzersizleriyle anne babasının sabrını sınarken, diğer yandan uyumamak için direnişe geçiyor.

Ev gibisi yok! Ama ya evimiz de yok olursa?

Acıklı bir hikaye “Eve Yolculuk”; o yüzden çocuklarla kitabı okurken biraz hüzünleneceğinizi baştan söyleyeyim. Umudumuzu yitirmek istemiyoruz tabii ama filleri, pandaları, kutup ayılarını ve orangutanları koruyabilecek miyiz gerçekten?

Bu kitabı sesli okuyun lütfen. Çünkü onun adı Gürültücü Güven!

İpek, kitap okumayı çok seven biri. Ama kardeşi Güven sürekli etrafında dolanıyor ve gerçekten ÇOK GÜRÜLTÜ yapıyor.

Üçteker değil, dörtteker ama ne fark eder?

Can’ın ve Can gibi dörtteker üzerinde haylazlık yapan çocukların yürüme engeli olabilir ama asıl soru şu: Bu durum onların harika ve afacan birer çocuk olmasına da engel midir?

La Fontaine’den Leyla Fonten’e, hayvanlar evimizde!

Tatlı mı tatlı masalcı Leyla Hanım, La Fontaine’ın torununun torununun torunu olmakla övünüyor! Tıpkı onun gibi hayvanlarla arası çok iyi. Evinde kediden kirpiye, köpekten fareye, kurbağadan örümceğe ne ararsanız var.

Bir yaprağın ömrü kaç kelebek eder?

Bir ormanın tüm ağaçları, o ağaçların yaprakları ve ormanda yaşayan hayvanlar mutluyken, tek bir yaprağın mutsuz olmasını kabullenmek zor. Hele, kimse ona neden mutsuz olduğunu sormazken. Neyse ki bir gün Nar Bülbülü gelip ona “Neyin var?” diyor da, zavallı yaprağın yüzü gülüveriyor. Anlıyoruz ki tek derdi sonbahar.

Kuşlar kadar özgür

,

Bulut Kuş; evcil hayvan satan dükkanlarda kedi kopek satışı yasaklansa da kuş ve balık satışının devam edeceği duyurulduğunda yaşadığımız buruk sevincin simgesi olsun. Kuşlar -adı üzerinde, kuş- uçar! Kanadı olan uçarsa, kuşun kafeste ne işi var?

Bu düzen böyle gitmez!

Çocuklarının ‘böyle gelmiş böyle gider’ci zihniyetten uzak büyümesini isteyen anne babalar, onlara gönül rahatlığıyla ve mutlulukla İyi Kalpli Küçük Tavşan’ı okuyabilir, hatta başucu kitabı yapabilirler.

FaRkLı olmak güzeldir: Rengini Arayan Pudra

Adeta bir albino çocuk gibi, diğer yarasa arkadaşlarına hiç benzemiyordu Pudra. Adı üstünde, pudra gibi bembeyazdı. ‘Yarasalar çirkin ve siyah olur’ yargısını yıkmak için var olmuş gibiydi. Oysa siyah yarasalar da Pudra da, hepsi çok güzeldi.

Paran kadar konuş!

Büyük Sözcük Fabrikası, elindeki üç-beş kelimeyle mutluluğu yakalamaya çalışan çocukların hikayesini anlatıyor. İnsanların parası kadar konuşabildiği bu zalim düzende, çocuklar en naif ve en dokunaklı şekillerde sevgilerini, saf aşklarını ifade ediyorlar.

Düşlerin gücü neye yeter?

Çöplüğün ortasındaki küçük bir evde yaşlı bir adam yaşar. Tek bir rüyası vardır adamın: Penceresinden çöplük değil, orman görmek. Peki, düşlerin gücü neye yeter acımasız gerçekler karşısında? Hiç gücü yoktur mu diyorsunuz? Teneke Orman’ı okuyun.

Balıkadamlarla dalmalı mı?

,

Astronot olmak isteyen postacı olur mu? Neden olmasın, Postacı Mümtaz Bey’in hayali buymuş işte. Kim inanır buna! İsteyen inansın isteyen inanmasın, çünkü hayal dediğimiz şey budur: Sadece bizim inandığımız, gerçekleşmesi zor ama düşünmesi güzel düşler…

Lâle Sirki’nde neler oluyor?

Havuzlara hapsedilmiş yunusların, balinaların, fokların, hayvanat bahçesinde kafeslerde yaşamaya mahkum edilen, sirklerde işkence gören, sokaklarda kötü muameleye maruz bırakılan tüm hayvanların bir gün özgür kalmasını ve Lâle Sirki’nin gösterilerine sadece palyaçolar ve sihirbazlarla devam etmesini diliyorum.