Biri şu soruyu çocuklara sormaya yasaklasa keşke: ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ Ne olacaksa olacak, zaten izin verirlerse o seçecek. O zorlayacak şansını. Belki de koyverecek, rüzgar nereye götürürse oraya gidecek. Bundan daha önemli şeyler var hayatta. Çünkü insan büyüdükten sonra, istediği zaman hayatını değiştirebilir, istediğini yapabilir. Hiçbir şey yapmamayı da seçebilir; bu da mümkün.

Ama gelin görün ki, çocukken tadını çıkaramadığımız veya hiç yapamadığınız birçok şeyin acısı sonradan çıkıyor. Bu durumu değiştirmek ise ne yazık ki mümkün değil; çünkü geçen zaman geri gelmiyor! Belki de hayatı tıpkı çocukken yaptığımız gibi ciddiye almamak lazım. Zaten bu yazı da bu kadar ciddi ve hüzünlere gark olan bir yazı olmayacaktı… Çok eğlenceli, rengarenk bir kitaptan bahsetmek üzere yazılmaya başlanmıştı, devreler yandı. Sebebi, artık çok uzaklarda kalan çocukluğu özlemek mi dersiniz?

Bardak mı yapsak pusula mı? Yoksa hayalet mi avlasak?

buyumeden once 1“Büyümeden Önce Yapman Gereken 101 Şey” Redhouse Kidz’den çıktı. Daha kitabı görmeden, sadece kapak resmiyle karşılaştığımda bile gözlerim yuvalarından fırlamıştı. Nitekim yanılmamışım; kitabı elime aldığımda da heyecanlandığım kadar varmış, gördüm. Dokumacılıktan fen deneylerine, yemek tariflerinden origamiye kadar birçok etkinliğin yapılışını maddeler halinde ve gayet anlaşılır bir dille anlatan kitap, renkli ve açıklayıcı görsellerle desteklenmiş. 101 etkinlikten kaçını yapabileceksiniz bakalım? Çocuklarınızla beraber siz de bu fırsatı kaçırmayın. Birlikte süper kahramanınızı yaratabilir, pusula ya da kağıt bardaktan hoparlör yapmayı öğrenebilir, gazetenizi hazırlayıp eşe dosta gönderebilir, on farklı dilde teşekkür ederek arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. Ya da kendinize saklar, sadece eğlenirsiniz. Bunlar yetmez biraz daha macera isteriz derseniz, şişe içine mesaj yazıp denize atabilir, korkudan çatlamak pahasına hayalet avına çıkabilir, hatta bir korku öyküsü bile yazmayı deneyebilirsiniz. Hoş, ben bunu denemiştim mesela… Geriye 100 etkinlik kaldı demek ki!

buyumeden once 2Kalın kapağı, spiralli tasarımı ve doğru kağıt seçimiyle kolay okumaya ve maddeleri takip ederken rahat kullanıma olanak vermesi kitabın bir başka güzelliği. Ayrıca sayfa sonlarında etkinlikleri ne zaman tamamladığınızı not alabileceğiniz bir alan da var. Böylece yaptıkça notunuzu alır, yenisine geçmek için daha da heyecan duyarsınız.

Dünya çocuk edebiyatını ve son çıkan tazecik çocuk kitaplarını yakından takip ederek bizi birbirinden renkli yazar, çizer ve kitaplarla tanıştırmaya son hız devam eden Redhouse Kidz’e teşekkür! Laf aramızda ben biraz fazla büyüdüm ama yine de bu etkinliklerin çoğunu yapacağımdan emin olabilirsiniz!

Büyümeden Önce Yapman Gereken 101 Şey
Yazan: Laura Dower
Tasarlayan ve Resimleyen: Dan Bramall ve Katie Knutton
Çeviren: Mercan Yurdakuler Uluengin
Redhouse Kidz, 2015
 
15 Nisan 2015, Bir Dolap Kitap