Efsane grup The Beatles’ın hayranlarından biri olarak, üyelerinin çıkardığı çocuk kitaplarını da takip etmeden edemiyorum. Daha önce Paul McCartney’in High in the Clouds’una bayılmıştım. Şimdi de Ringo Starr’ın Octopus’s Garden adlı kitabının çıktığını duyunca sevinçten deliye döndüm desem yeridir. Kitabı hızlıca edindim ve Octopus’s Garden şarkısının sözlerinden oluşan bu muhteşem kitaba âşık oldum. Kitabın çizimleri, Underpants serisinin yaratıcısı Ben Cort’a ait. Bu da mükemmel olmaları için yeterli bir sebep. Simon and Schuster yayınevinden çıkan kitabın Türkiye’de de yayımlanmasını çok istedim, keşke Türkçe okusak dedim. Sonra düşündüm, bu kitabı Türkçe okumak, şarkının sözlerini Türkçe’ye çevirmek anlamına gelir ve bu da şarkının bütün esprisini yok edebilir.

url-1

Derken harika bir haber aldım. Türkiye’de bir yayınevi, kitabı basacağının müjdesini verdi. Ama bu henüz ilan edilmediğinden, size hangi yayınevi olduğunu açıklamam mümkün değil. Ama kitabın İngilizce basılacağını ve çok güzel kitaplara imza atan köklü bir yayınevinden çıkacağını söylemekte de bir sakınca yoktur sanıyorum.

Octopus’s Garden’ın orijinal kopyasında yer alan CD’de, şarkının daha önce hiç yayımlanmamış bir versiyonunu seslendiriyor Ringo Starr. Sanıyorum burada basılacak kopyada da aynı durum geçerli olacaktır. Dileğim, kitabın bir an önce basılması. Ve yaşayan bir efsaneye, tutmuş bir dileğin sahibi olarak mutlulukla yeniden sahip olabilmek…

23 Ocak 2015