İnsanın Güven gibi gürültücü bir kardeşi olmaya görsün! Hele bir de kendisi, elinden kitap düşürmeyen bir kitap kurduysa… İşte İpek’in yaşadığı da tam olarak bu.

İpek, kitap okumayı çok seven biri. Ama kardeşi Güven sürekli etrafında dolanıyor ve gerçekten ÇOK GÜRÜLTÜ yapıyor. Yine bir gün İpek, Yabani Hayvanlar kitabını karıştırırken Güven koltuğun tepesinde bitiyor ve meraklı gözlerle kitaba bakıyor. ”İpek, ne okuyorsun?” Bu şekilde başlayan hikayemiz, Güven’in sonsuz gürültüsüyle devam ediyor.

gurultucu-guven-3 gurultucu-guven-4

Önce İpek Güven’e yabani hayvanları sayıyor. Hepsinin duvarda resimlerinin asılı olması çok eğlenceli doğrusu. Sabırlı abla kardeşine hayvanları tek tek duvardaki resimlere baka baka anlatıyor. Dışarıda yabani hayvan görmek için nöbet tutmadan önce kardeşinin ‘bir fare kadar’ sessiz olacağına inanan zavallı İpek, birazdan başına geleceklerden habersiz Güven’le birlikte dışarı çıkıyor. Ancak gelin görün ki, Güven’in bir fare kadar sessiz olması bir yana, avazı çıktığı kadar bağırmaya başlıyor. Tabii bütün hayvanlar oraya buraya kaçışıveriyor. Bu arada Güven, bağırmaktan olsa gerek, yorgun düşüyor ve uyuyor. İpek ve yabani hayvanlar ise ormanda sessizliğin ve dostluğun tadını çıkarıyor.

Bir sonraki deneme gececi hayvanları gözlemek. Bu kez gerçekten sessiz olacağına söz veriyor Güven. Oluyor da… Kısacık bir süre de olsa gececi hayvanları görüyor ve çok mutlu oluyor. Ama… kendini daha fazla tutamayıp bağırıveriyor: ”YABANİ HAYVANLAR HARİKA!”

url-2

Bağırmadan duramayan Gürültücü Güven 3 yaş ve üzeri için ideal, hatta nefis! Hele de bu ufaklıklar biraz gürültücüyse… Kitabın yaratıcısı Angie Morgan, orijinal adı ise Shouty Arthur, ki Arthur ismi de hiç fena değilmiş! Kahramanımızın maceralarının yine Redhouse Kidz’den çok yakında çıkacak bir kitapta, bu kez bir sahilde devam edeceğini müjdeler, yabani hayvan gözlemlemek isteyenlere bol şans ve sessiz bir gözlem dilerim!

15 Mart 2015, Bitmeyen Kitaplar