Birkaç yıl önce Beyoğlu’nda bir sahaftan kitap alırken, içeride kafese konulmuş bir kuş gördüm. Dikkatimi çekti; alenen güvercindi bu. Çalışan kadına neden onu kafese koyduğunu sordum. ‘Bir kedi onu öldürmeye çalıştı ve yaraladı. Ben de tedavi ettim ve kafese koydum. Artık ona ben bakacağım,’ dedi. Dehşete kapıldım ve ‘İyi de kuş uçmak ister, kafeste ne işi var’ dedim. ‘Ne yani ölsün mü?’ dedi. ‘Evet’ dedim, ‘gerekirse ölsün. Bırakın özgür ölsün hiç olmazsa.’ Biraz tartıştıktan sonra dışarı çıktım. Şimdi düşününce keşke o kuşu kaçırıp kafesinden dışarı bıraksaydım diye düşünüyorum. Ama son pişmanlık fayda etmiyor.

375741269419

Bulut Kuş’u okurken aklıma o güvercin geldi. “Her kuşun bir şarkısı vardır. Şarkılar, kuşların düşü ve neşesidir” diye başlayan kitapta mutlulukla şarkısını söyleyen bir papağan var. Ama hayatı bazen bilerek bazen farkında olmadan zorlaştıran insanlar bu hikayede de karşımıza çıkıyor, Bulut Kuş’u kendi mutlulukları uğruna kafese tıkıyorlar. Papağan da şarkısını söyleyemez oluyor elbette. En güzel meyvelerle beslense de, en güzel kafese konulsa da, artık mutsuzluğun sınırları içinde dolaşıyor. Nerede güzel ormanı, arkadaşları, ağaçları ve mutluluk şarkıları? Nereye gitti özgürlüğü? Ne anlamı var ki böyle yaşamanın?

Bülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım demiş! Bulut Kuş da “Ah ormanım” diyor. “Yaşasın ağaçlarım ve çiçeklerim” diye eski güzel günlerine dönüyor özgürlüğüne kavuşunca. Keşke gerçek hayatta da herkes, tıpkı bu kitaptaki çocuklar gibi şunun farkında olsa: Bir hayvanın özgürlüğünü ve mutluluğu elinden almak insanlara düşmez! İnsanlar, hayvanlara hükmeden varlıklar değil, onların doğayı birlikte paylaştıkları kardeşleridir.

bulut

Bulut Kuş, herkesin kitaplığında yer alması gereken bir çocuk kitabı olmanın ötesinde, bir sanat ve koleksiyon kitabı. Geleneksel Çin kağıt kesme sanatıyla mükemmel çizimlere ulaşan Yu Rong ve şiirsel metnin kahramanı Bai Bing, kıskanılası bir iş çıkarmışlar.

Bulut Kuş; evcil hayvan satan dükkanlarda kedi kopek satışı yasaklansa da kuş ve balık satışının devam edeceği duyurulduğunda yaşadığımız buruk sevincin simgesi olsun. Kuşlar -adı üzerinde kuş- uçar! Kanadı olan uçarsa, kuşun kafeste ne işi var? Yıllar önce kafese tıkılan o zavallı kuş yaşıyorsa, umarım özgürdür. Değilse, yaşamasının pek bir anlamı yok aslında.

Bulut Kuş
Resimleyen: Yu Rong
Yazan: Bai Bing
Çince aslından çeviren: Yuan Zhang
Günışığı Kitaplığı, 2014
 
14 Temmuz 2014, Egoist Okur