Uzun zamandır edinmek istediğim, türlü maceralar sonunda nihayet kavuştuğum bir kitap var elimde. Ve nihayet onun hakkında birkaç satır yazmaya fırsat bulabildim. Sadece konusu ve metniyle değil, çizimleri hatta kapak tasarımıyla da fark yaratan, muhteşem bir kitap The Incredible Book Eating Boy!

url

Henry kitapları çok seven bir çocuk. Ama onun sevgisi, biraz daha farklı. Bir gün, tek tek kelimelerle başlayan ‘yeme’ macerası, cümleleri yiyerek, en son da kitapların tamamını yiyerek önüne geçilmez bir hal alır. Artık Henry bir kitap yiyicisidir!

Henry yedikçe yer… Her çeşit kitabı yemektedir; atlaslar, fıkra kitapları, hatta matematik kitaplarını bile mideye indirmektedir. Yiyip yuttuğu her kitapla daha zeki olan, her gün birçok yeni şey öğrenen Henry’nin hayali, bir gün bu sayede dünyanın en akıllı insanı olmak ve madalya kazanmaktır!

Ancak işler çığırından çıkar… Artık yediklerini midesi almamaya başlayan Henry, öğrendiği her şeyi de karıştırmaya hatta unutmaya başlar. Bütün bildikleri birbirine girer. Sınıfta soruları cevaplayamaz olur.  Bir gün, evde oturup ne yapacağını kara kara düşünürken, yarısı yenmiş bir kitap bulur. Bu kez kitabı yemeyecek, okuyacaktır. Henry, elbette bu deneyimden çok hoşlanır. Ve fark eder ki, kitap okuyarak da dünyanın en akıllı insanı olabilecektir! Artık Henry bir kitap yiyicisi değil, bir kitap okurudur!

url-1

2007’de Yılın Çocuk Kitabı (Irish Book Awards) ödülünü kazanan The Incredible Book Eating Boy, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, nefis, çıtır çıtır bir okuma önerisi. Keşke Türkçe okusak demeden de edemiyoruz elbette ama en azından İngilizce okuma şansına sahip olmak da çocuk edebiyatı adına bir lüks. Yetenekli Oliver Jeffers’ı, Lost and Found, How to Catch a Star, The Way Back Home ve Up and Down kitaplarından tanıyor olma ihtimaliniz yüksek. Lost and Found bir animasyon filmine uyarlanmış ve 2009’da En İyi Animasyon dalında BAFTA kazanmıştı. 2008’de The Times’ın “The Best New Picture Book Illustrators” listesinde yer alarak en iyi illüstratörlerden biri olduğunu tüm dünyaya ilan eden Jeffers, 2013’te de U2’nun Ordinary Love adlı şarkısı için bir plak kapağı yapmış, kapakta Nelson Mandela’yı resmetmişti.

Son olarak, kitabın arka kapağındaki ısırık şekline bayıldığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Sanırım Henry geçerken bunu da ısırmış! Son bir uyarı, sakın bu kitabı evde yemeye kalkmayın! İyi okumalar!

25 Mart 2015, Bitmeyen Kitaplar