Birilerinin yaşam öyküsünü okumayı ne çok severiz. Neler yaşamış, nasıl bir çocukmuş, ailesi nasılmış… Bunları öğrendikçe o kişiye daha yakın hissederiz kendimizi ya da onu daha iyi tanıdığımıza inanırız. Yaşam öykülerinin yazılma amacı da bunu sağlamaktır zaten.61 (1)

Hep ünlülerin öykülerini okuma şansı yakalarız. Belki yan komşumuzun, bir arkadaşımızın hatta belki de annemizin bilmediğimiz bir öyküsü bile çok daha ilgi çekici olabilir oysa. Ama insan hep en yakınındakine en uzaktır ya, bu da onun gibi bir şey işte. 

İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının yazarı Giusi Quarenghi tam da bu noktada durmuş, düşünmüş ve ortaya nefis bir kitap çıkmış. Yazarın Türkçe’ye çevrilen ilk kitabı Ben ve Sen, bir kütüphane projesinde bir araya gelen İtalyan ve Faslı iki çocuğun, Beata ve Aziza’nın, birbirlerinden çok farklı hayatlarını tanımaya ve anlamaya çalışma sürecini anlatıyor. Hiç ummadıkları şekilde, çok farklı bir kültürü tanıma şansı yakalayan çocuklar, aslında birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını görür ve bundan zamanla daha da büyük keyif almaya başlarlar. Biri İtalyan ailede büyümüş, diğeri ise Arap kültürüyle yetişmiş iki çocuğun meğer konuşacak ne çok şeyi varmış. Hatta farklı olmakmış asıl eğlenceli olan!

Yalnızca ünlülerin değil, herkesin, hatta çocukların hayat hikayelerinin çok özel olduğuna inanan ve bunun için harika bir çalışma başlatan kütüphane görevlisi Marina sayesinde biz de harika bir hikayeye tanıklık ediyoruz. İnsanların hayatının çok değerli ve biricik olduğunu vurgulayan kitap; kişilere ve olaylara önyargısız yaklaşmanın öneminin de altını çiziyor. BEN.VE.SEN (2)

Bu kitap sayesinde çocuklar kendi kişisel tarihlerini oluşturabilir ya da yakınındakilerin hayatlarına daha çok ilgi gösterip, farklı kişiliklerin hayatlarını yakından tanımaya heves edebilirler. Elbette bu süreçte, kütüphaneci Marina gibi akıllı ve neyi amaçladığını bilen yetişkinlere de ihtiyaç var. Günışığı Kitaplığı’na, çocuklarımızın bir an önce tanışması gereken bu harika kitabı kazandırdığı için teşekkür etmek gerek.

Ben ve Sen-Guisi Quarenghi

Resimleyen: Guiditta Gaviraghi

Çeviren: Nilüfer Uğur Dalay

Günışığı Kitaplığı, 2015

 

Bitmeyen Kitaplar, 16 Şubat 2015