”Keşke bir Aziz Nesin daha olsaydı” diye iç çektiğimiz sayısız günlerden birinde, bir şekilde elime geçti Hayvanlar Takımı. Sadece yetişkinler için yazdıklarına değil çocuk kitaplarına da bayıldığım Nesin’in birkaç kitabını daha alıp çıktım kitabevinden. Bir kafeye oturup, kısacık bir sürede bitirdiğim kitabın ardından yine en başa döndüğümü fark ettim: ”Keşke bir Aziz Nesin daha olsaydı!”

url-2Ama yok! Ne kadar ağlasak da, sızlasak da o artık yok ve bir daha da asla onun gibisi gelmeyecek. Bu gerçekle barışıp, onu kitaplarıyla yaşatmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Öyleyse bize düşen, çocuklarımıza en güzel Aziz Nesin kitaplarını okutmak olmalı.

Hayvanlar Takımı bunlardan sadece biri. Daha önce Hayvan Deyip de Geçme adıyla yayımlanan kitabından seçilen öykülerden oluşuyor. Kendi yaşadığı ya da yakınlarından dinlediği hikayeleri kitaplaştıran Aziz Nesin’in ne kadar harika seçimler yaptığını okudukça göreceksiniz. Sevdalı Katır’dan Uçan Kazlar’a, Kanun Kaçağı Köpek’ten Tavşanı Kıskanan Kedi’ye kadar birçok ilginç ve gerçek hayvan hikayesi var… Nesin Yayınları’ndan çıkan kitabın çizimleri ise sayısız çocuk kitabında imzası bulunan Mustafa Delioğlu’na ait.

Kitabın arka kapağında şöyle diyor Aziz Nesin: ”Bilimsel araştırmalara göre, suçluların yüzde sekseninin, çocukluklarında hayvanlara eziyet edenler arasından çıktığı anlaşılmıştır. Öyleyse, topluma yararlı kişiler olarak yetişmeleri için, çocuklarımıza hayvan sevmeyi, hayvanlara sevecen davranmayı öğretmeliyiz. Hayvanlara acıyanlar, hayvanları sevenler, insanlara da duygulu davranır, güçsüzleri korur, acı çekenlere yardım ederler. Hayvana bakan çocuklarda, kendine güven, sorumluluk duyguları gelişir. Salt çocuklar, gençler okusunlar diye yazmadım derlediğim bu yazıları. Ama daha çok onların okumalarını diliyor gönlüm.”

Benim gönlüm de aynı şeyi diliyor. Çocuklarına hayvan sevgisini aşılayan ailelerin artması ve şefkati, sevgiyi her canlıya göstermeyi öğrenen çocuklar yetişmesi dileğiyle…

15 Mart 2015, Bitmeyen Kitaplar