Çocukları doğayla ne kadar erken yaşta tanıştırırsak o kadar iyi. Zira zaten şehir hayatının içinde bunalıp, dört duvar arasında kayboluyorlar. Esen Kitap’tan çıkan ‘Doğadayım’ serisinin ilk kitabı Bizim Kuşlar, bu büyük çaresizliğimize çare olacak kitaplardan biri. Son derece naif ve şiirsel bir dille yazılan Bizim Kuşlar, doğada ve hatta sokakta görebileceğimiz bazı kuşları tanıtmak ve onları gözlemlemeye teşvik etmek için hazırlanmış.

url

Sakadan ispinoza, sakarmekeden serçeye, birçok kuş türünün sevimli çizimlerle anlatıldığı kitap, çocuklarınızın elinden düşürmeyeceği çok özel arkadaşı olabilir. Tabii bu en çok sizin elinizde. Bunun için kitabı okumak ve kaldırmak, hatta başucu kitabı yapmak bile yeterli değil. Okuduklarınızı daha iyi anlamak ve türleri tanımak için gerçekten gözlem yapmak gerekiyor. Çeşitli zamanlarda, çocuğunuzla birlikte yapacağınız yürüyüşler, onu doğayla buluşturacağınız özel zamanlar olmalı. Sadece balkona konan serçeyi ya da güvercini değil; yeşilbaşları, leylekleri, yelkovanları ve ağaçkakanları da tanımalı. Bu da elbette anne babaları sayesinde olacaktır…

Kitabın genç yazarı Zelal Özgür Durmuş, biyoloji öğretmenliği eğitimi almış. Asıl ilgi alanı ise evrim ve doğal yaşam gözlemciliği. Kendisinin de bu işin içinde olması, yol göstericiliği açısından bir avantaj.

Uzun lafın kısası, Bizim Kuşlar için kitaplığınızda bir yer açın ve koşa koşa gidip hemen alın. Sonra artık bir ormana mı gidersiniz, yoksa bir göl kenarına mı, seçim sizin. Ama çocuklara kuşları sevdirmek, onların evinin kafesler değil doğa olduğunu çocuklara öğretmek, sadece ebeveynlik gereği değil bir insanlık görevidir. Herkese iyi okumalar, iyi gözlemler!

Not: Dürbününüzü yanınıza almayı unutmayın!

Bizim Kuşlar – Zelal Özgür Durmuş

Resimleyen: Seda Mit

Esen Kitap, 2014

10 Şubat 2015, Bitmeyen Kitaplar