Çocukları resim sanatıyla tanıştırmak için zekice kurgulanmış iki kitap: Biri Tevfik Taş imzası taşıyan Dünyanın En İlginç Yüzleri, diğeri Ruthie Knapp’ın yazdığı Mona Lisa’yı Kim Çaldı? Usta ressamların eserlerini çocuklarla buluşturmak için…

urlDünyanın En İlginç Yüzleri ünlü İtalyan ressam Giuseppe Arcimboldo’nun portlerine odaklanıyor. Meyvelerden yaptığı insan yüzleriyle sanat tarihinde bambaşka bir yer edinen Arcimboldo, hayvanları ve hatta kitapları kullanarak da benzer çalışmalara imza atmış. Azteklerin sanat tanrısı Hoşipilli’nin öncülüğünde meraklı çocukların büyülü bir yolculuğa çıktığı kitap, aslında şahane bir dizinin son parçası. “Resmin Baş Yapıtlarına Yolculuk” adını taşıyan serinin çizimleri Sahar Bardaie’ye ait. Bir sınıfta geçen hikâye, Fatoş öğretmenin çocukları Arcimboldo’nun muhteşem resimleriyle tanıştırmasını anlatıyor. Meyvelerden oluşan bu ilginç yüzler, elbette bütün öğrencileri hayrete düşürüyor. Salvador Dali de hayrete düşmüş olmalı ki ondan dört yüzyıl sonra yaşasa da Arcimboldo’dan fena hâlde etkilenip resimlerinde etkisini yansıtmaktan çekinmiyor.

url-1Diğer kitap Mona Lisa’yı Kim Çaldı ise Arcimboldo doğmadan sekiz yıl önce hayata veda eden usta ressam Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sını anlatıyor. Dünyanın en ünlü tablosuna modellik yapan Mona Lisa’nın ağzından yazılan kitap, dâhi ressamının özelliklerini, tablonun yapılışını, kimlerin elinde dolaştığını ve tabii nasıl çalındığını anlatıyor. Jill McElmurry’nin harika çizimleriyle cazibesini katlayan metin, gelmiş geçmiş en gizemli gülümseyişin sırrını bile anlatıyor! Elbette teknik olarak… Bugün Paris’teki Louvre Müzesi’nin en kıymetli parçası olan tablo, müzeyi ziyarete gelen ama en çok Mona Lisa’yı görmek isteyen binlerce meraklıyı selamlıyor.

Kitaplar, resim sanatının en önemli ressamlarından ikisini merkezine almış. İkisinin de İtalyan olması tatlı bir tesadüf sadece. Çocukları sanatla buluşturmak ve onları bu konuda yönlendirmek, ayarı çok dikkatli yapılması gereken hassas bir konu. Onları sıkacak, boğacak ve sanata yaklaştırmak isterken tamamen uzaklaştıracak didaktik yöntemlerden kaçınmakta fayda var. Böyle kitapların varlığı, resim sanatını eğlenceli yanlarıyla keşfetme şansı yakalayan çocuğu muhakkak cezbedecek, dahası onu yaşıtlarıyla farklı konular konuşmaya teşvik edecektir. İnce mizah anlayışıyla yoğurulan bu kitapların, çocukları doğru ve benzer yerlerden yakaladığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca itiraf etmek gerek ki Arcimboldo’nun meyveden portrelerini tanıyan ve Mona Lisa’nın gülümsemesinin ardındaki sırrı öğrenen bir çocuğun havasından yanına yanaşılmaz… Hele bir de Da Vinci’nin kafeste gördüğü tüm hayvanları satın alıp serbest bıraktığını öğrenirse, bir daha onun peşini hiç bırakmayabilir. Hatta kafeslerin kapılarını açıp kaçan gizli kahramanım bile olabilir.

Dünyanın En İlginç Yüzleri
Tevfik Taş
Resimleyen: Sahar Bardaie
Evrensel Yayınları, 18 sayfa

Mona Lisa’yı Kim Çaldı?
Ruthie Knapp
Resimleyen: Jill McElmurry
1001 Çiçek Kitaplar, 80 sayfa

Ekim 2014, İyi Kitap