Kapağını kaldırmadan önce, adından dolayı fazla beklenti yaratmadı İyi Kalpli Küçük Tavşan. İllüstrasyonların cazibesini saymazsak… Okuması çok kısa sürmekle birlikte, etkisi uzun sürdü. Kısacık bir metinle çok şey anlatmak, yetenek değilse nedir?

url-1

Genç Fransız yazar Michael Escoffier’nin Türkçeye çevrilen ilk kitabı İyi Kalpli Küçük Tavşan. Ormanda gezerken bulduğu havucu yemek uğruna kötü kalpli bir kurdun pençesine düşen ve onun fabrikasında işçi olarak çalışmak zorunda bırakılan tavşanın iyi kalpliliği kadar zekasına da tanık oluyoruz. ‘Çalışmayandan ya tavşan ezmesi olur ya da tavşan yahni!’ diyerek tavşanı sırtlayan kurt zihnimde Nazi etkisi yaratıyor. ‘Arbeit macht frei’ (çalışmak özgürleştirir) diye bağırıyor sanki faşist düzenin alçak kurdu.

Fabrikaya zorla getirilen tavşancık bir bakıyor ki, burası kendi gibi birçok tavşanla dolu. Hepsi sabah akşam, harıl harıl çalışıyor. Üstelik ne için çalışıyorlar dersiniz? Kurtlar daha fazla tavşan yakalayabilsin diye kapan yapmak için! ‘Ama bu haksızlık!’ diyor küçük tavşan, ki ben de onunla aynı fikirdeyim. Hem de büyük haksızlık. Kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışmak hem de bunun üzerinden prim yapmak… Ne tanıdık hikayeler bunlar diyorum. Tavşan isyan ettikçe içimin yağları eriyor. Kaderine boyun eğen diğer tavşanları örgütleyip kurda karşı hazırlıyor. Derken nihayet kurdu minicik elleriyle yaptıkları tuzak sayesinde yakalıyor ve fabrikayı ele geçiriyorlar. Bu kez tavşanlar kurt yakalayabilsin diye kurt kapanı yapmaya ve kendileri için çalışmaya başlıyorlar.

url (1)

İntikam duygusunu çocuklara öğrettiği için bu kitabı kaldırıp atmak isteyen anne babalar ya da pedagoglar çıkacağından eminim. Ama konuya daha farklı yaklaşılmasını rica edelim nazikçe. Kitap açıkça; sömürü düzenine karşı olmak, sürü psikolojisinden çıkmak, örgütlenmek ve haksızlığa isyan etmek gibi çok önemli noktalara işaret ediyor. Çocuklarının ‘böyle gelmiş böyle gider’ci zihniyetten uzak büyümesini isteyen anne babalar, onlara gönül rahatlığıyla ve mutlulukla İyi Kalpli Küçük Tavşan’ı okuyabilir, hatta başucu kitabı yapabilirler. Kitabın yaş aralığı 3-7 olarak belirlenmiş. Siz 3-77 olarak kabul edebilirsiniz.

İyi Kalpli Küçük Tavşan
Michaël Escoffier
Resimleyen: Éléonore Thuillier
Çeviren: Korkut Erdur
YKY, 1. Baskı: Mayıs 2013;
2. Baskı: Mart 2014
 
25 Haziran 2014, Egoist Okur