Bir küçük diktatör… Kime nasıl hükmedeceğini şaşırmış. Her şeye sataşıyor; uçan kuşlara bile. ‘’Uç,’’ diyor saksağana, ‘’itişin kakışın,’’ diyor karıncalara. Sonra hızını alamıyor ‘‘SUSUN!’’ diye bağırıyor taşlara! Taşlar susuyor. Sanıyor ki kendi susturdu. ‘’Sürekli karar vermek güç iş,’’ diyerek bir çam ağacına yaslıyor sırtını. Her diktatör gibi, sinirden ve kibirden kafasını yeterince iyi çalıştıramıyor!

diktatör

Diktatör, Altın Kitaplar’dan bu yıl çıkan, kıskandıracak kadar güzel bir kitap. Metin de çizimler de çok eğlenceli. İnternetten gördüğüm kadarıyla ne yazık ki pek az kişi fark etmiş bu müthiş çalışmayı. Ben de kaçırmışım, bir dostum sayesinde geç de olsa keşfettim. İsveçli yazar Ulf Stark’ın yazdığı, Finlandiyalı illüstratör Linda Bondestam’ın çizimlerini yaptığı kitap, küçük bir çocuk üzerinden diktatörlüğün ne kadar gülünç ve acınası bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Etrafındaki her şeye hükmederek güçlü olacağını zanneden küçük diktatör, hoşlandığı kıza bile bu yoldan yaklaşabileceğini zannedince alıyor boyunun ölçüsünü. Onunla yürümektense bir maymunla yürümeyi tercih edeceğini söyleyen kız, diktatörün yeni hedefini belirliyor: Maymun olmak!

Maymun olmak tüm diktatörlerin hazin sonu. Kitabın da böyle sonlanması sürpriz son sayılmaz. Sona gelene kadar yaşananlar ise hiçbirimize yabancı değil. Bunlar yetmezmiş gibi, öylesine antipatik emir erleri de var ki kitapta, düşman başına!

url-1

Siz kitabı bir an önce edinmeye bakın ve sadece çocuğunuzun değil kendinizin de başucu kitaplarından biri yapın. Korkmayın evinize kadar girsin; bu diktatöre değil çocuklar, kargalar bile güler!

‘’Kim korkar Diktatör’den? Herkes.

Kim teselli eder Diktatör’ü? Herkes.

Kim alkışlar Diktatör’ü? Herkes.

Fakat küçük Diktatör hep yalnız kalır sonunda.

Kiminle arkadaş olacağına bile tek başına karar veremez.’’

Diktatör – Ulf Stark

Resimleyen: Linda Bondestam

İsveççeden çeviren: Özkan Mert

Altın Kitaplar, 2014

1 Ekim 2014, Egoist Okur