Çok severek okuduğum Ateşten Ayakkabı Rüzgardan Sandalet; itilmiş, dışlanmış, ötekileştirilmiş çocuklar hakkında yazmayı seven ve bunu çok iyi kotaran ödüllü Alman yazar Ursula Wölfel imzasını taşıyor. Sürekli görüntüsünden şikayet eden ve arkadaşları alay ettiği için kendini beğenmeyen Tim’in hikayesini çok seveceksiniz eminim.

atesten (1)Tim’in babası bir ayakkabı tamircisi. Kasaba kasaba dolaşıp, insanların ayakkabılarını tamir etmek için canını dişine takan bir adam. Aslında bu yüzden aynı zamanda bir gezgin de sayılabilir. Son derece bilge biri olan babası, Tim’in kendini beğenmeme sorununa çok üzülüyor. Ancak boğazına düşkün oğlunun sağlıksız beslenmesine de engel olamayan baba, onun kendini olduğu gibi kabullenmesi için elinden geleni ardına koymuyor. Ve yaz tatili için harika bir teklifte bulunuyor: Birlikte geziye gitmek ve bu tatilde bir sır paylaşmak!

Kimse onları tanımasın diye kendilerine takma isim takarak yola çıkan baba oğul, tıpkı Kızılderililer gibi birbirlerine takma isimleriyle hitap etmeye başlarlar! Ateşten Ayakkabı Tim, Rüzgardan Sandalet ise babasıdır. Kuşlar gibi özgür oldukları, dağ tepe dolaştıkları, Tim’in annesinin verdiği kekle hayatta kaldıkları ilginç bir gezi deneyimi yaşarlar. Bu gezi elbette onları daha da yakınlaştırır.

Tatilden kendine güveni gelmiş, tıpkı bir kahraman gibi dönen Tim, arkadaşları tarafından da bir kahraman gibi karşılanır. Artık onlara anlatacak çok hikayesi ve muhteşem olduğuna inandığı bir babası vardır. 

atesten0013 (1)

Bu nefis baba-oğul hikayesi, Ursula Wölfel’in ‘eski toprak’ kaleminden çıktığı için çok şanslıyız. Bir solukta okunan kitabı, okumayı öğrenen tüm çocuklar okumalı. Ve hikayeden ne anladıkları mutlaka sorulmalı.

Ateşten Ayakkabı Rüzgardan Sandalet – Ursula Wölfel

Çeviren: Gülser Epçeli

Çizmeli Kedi, 2013

 

Bitmeyen Kitaplar, 29 Ocak 2015